Buradasınız

GELİR VERGİSİ BEYANINDA SON GÜN 31 MART 2022

GELİR VERGİSİ BEYANINDA SON GÜN 31 MART 2022

Gerçek kişiler tarafından 2021 yılında elde edilen; ticari kazanç, zirai kazanç, ücret geliri, serbest meslek kazancı, gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı ile değer artışı kazancı ve arızi kazançlar için yıllık gelir vergisi beyannamesinin verilme süresi 31 Mart 2022 tarihinde sona ermektedir.

Gelir vergisi beyanında;

  • Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda göndereceklerdir.
  • Geliri sadece kira geliri, ücret geliri, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler yıllık gelir vergisi beyannamelerini, kendileri için önceden hazırlanmış olan Hazır Beyan Sistemi üzerinden vergi dairesine gitmeden hızlı ve güvenli şekilde beyan edip, tahakkuk eden vergiyi ödeyebilirler.

Hazır Beyan Sistemine Başkanlığımız internet sayfası (www.ivdb-gov.com) üzerinden 7 gün 24 saat ulaşılabilir.

Mükelleflerimiz yıllık gelir vergisi beyannamesini verirken, her bir gelir unsuru için hazırlanmış olan Rehber ve Broşürlerden yararlanabilirler.

2021 yılı kazançlarına ilişkin olarak verilecek yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanan gelir vergisinin, 2022 yılının Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksit olmak üzere;

  • Birinci taksitin damga vergisi ile birlikte 31 Mart 2022,
  • İkinci taksitin 1 Ağustos 2022 (31 Temmuz 2022 resmi tatile rastladığından),

tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

Mükelleflerimiz vergilerini, Başkanlığımıza ait www.ivdb-gov.com  internet adresinde yer alan anlaşmalı bankalardan ve tüm vergi dairelerimizden ödeyebilirler.

Ayrıca, Hazır Beyan Sistemi ile beyan edilen kira geliri, ücret geliri, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisi, Hazır Beyan Sistemi üzerinden “Anlaşmalı Banka Kartı-Kredi Kartı ile Ödeme” bölümünden banka kartı veya kredi kartı ile 02:00-23:45 saatleri arasında kolayca ödenebilir.

Açıklamalara ve ayrıntılı bilgilere:

  • Başkanlığımızın internet sitesinden (www.ivdb-gov.com),
  • Hazır Beyan Sistemine https://hazirbeyan.gib.gov.tr adresinden,
  • Başkanlığımız doğrulanmış sosyal medya hesaplarından,
  • Vergi İletişim Merkezinin (VİMER) 189 numaralı telefon hattından,

ulaşabilirsiniz.