Buradasınız

İletişim

GENEL BİLGİ

Gelir İdaresi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı çağrı merkezi olarak faaliyette bulunan Vergi İletişim Merkezi, vergisel konularda hizmet vermektedir.

Vergi İletişim Merkezi’nde hizmet saatleri hafta içi 09:00 - 18:00 arasında olup, resmi tatil günlerinde hizmet verilmemektedir.

Vergi İletişim Merkezi ile sabit telefonla yapılan görüşmeler şehir içi görüşme tarifesi üzerinden, cep telefonu ile yapılan görüşmeler ise GSM firmalarıyla yaptığınız anlaşmanıza göre ücretlendirilmektedir.

Vergi İletişim Merkezi; danışmanlık, vergi kayıp ve kaçağı konusunda ihbar bildirimleri alma, borç sorgulama, sunulan elektronik hizmetler konusunda danışmanlık, borçlu mükellefleri telefon aracılığıyla bilgilendirme, mükelleflerin ilettikleri bazı işlem talepleri ile sunulan hizmetlere ilişkin önerilerini ilgili birimlere iletme, yabancı uyruklu kişilere ve kurumlara vergi ile ilgili konularda İngilizce e-posta danışmanlık hizmeti sunma çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca, Vergi İletişim Merkezi aracılığıyla sunulan hizmetlerin kapsamının genişletilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Vergi İletişim Merkezine ulaşmak için yurt içinden 189'u, yurt dışından ise 00903121891122 telefon numarasını arayarak ulaşabilirsiniz.

 

TARİHÇE

Kuruluşunun temelleri 22.11.2006 tarihinde atılan Vergi İletişim Merkezi, değişim ve sürekli gelişim anlayışı ile, 25.12.2007 tarihinde Ankara ilinde pilot uygulama ile hizmet vermeye başlamıştır. Vergi İletişim Merkezi, 1 Mart 2008 tarihinden itibaren yurt dışı ve tüm illerden gelen çağrılara hizmet vermektedir. Gelir İdaresi Başkanlığının ilk erişim noktası olan VİMER; diğer kamu kurumlarına profesyonel çağrı merkezi kurma yolunda öncülük etmektedir. VİMER Faaliyetlerinde profesyonel, kaliteli, güncel hizmet amacını gözeterek hedeflerini elde ettiği başarılarıyla gerçekleştirmektedir.

İlk Profesyonel Kamu Çağrı Merkezi: Vergi İletişim Merkezi

Hizmet sunumunda sürekli gelişim ilkesini benimseyerek, teknoloji ve kalite açısından mükelleflere en yüksek faydayı sağlayacak hizmetleri en iyi çözüm ortağı olarak sunmak ve mükellef memnuniyetini sağlamak amacında olan Vergi İletişim Merkezi'nin bir başka özelliği de kamuda profesyonel anlamda ilk çağrı merkezi olmasıdır.

 

HEDEF VE İLKELER


Mükellef odaklı hizmet anlayışı ile çalışanlarımıza en iyi çalışma ortamını sağlamak, sürekli gelişmeyi ve öğrenmeyi desteklemek ve iş sonuçlarında sürekli iyileştirmenin benimsenmesi sonucu sıfır hata hedeflenmektedir.

Mükellef Memnuniyeti

Mükelleflerimize karşı sorumluluklarımızın bilinci ile hizmetlerimizde mükelleflerimize yüksek fayda sağlamak ve onların yanında yer almak öncelikli görevimizdir.

Daima İleriye Gitmek Hedefimizdir

Sunduğumuz hizmetlerde kalite ve teknoloji açısından her zaman iyi olmak, politikalarımızı bu konuda yürütmek ana hedefimizdir.

Çalışanlarımız

Vergi İletişim Merkezi tecrübeli, güler yüzlü çalışanları ile hedeflerine doğru yol almaktadır. Sunulan hizmet kalitesinin çalışanların nitelikleri ile bağlantılı olduğunun bilincindeyiz. Kurumumuzda en iyi personeli istihdam etmek, gelişimlerine katkıda bulunmak ve amacımızı gerçekleştirirken tüm personelin iş birliği içerisinde hareket etmesini sağlamaktayız.

 

İNSAN KAYNAKLARI

Vergi İletişim Merkezi'nin başarısının temelinde katılımcı yönetim anlayışı yatmaktadır. Çalışanlarımız Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde istihdam edilen Gelir Uzmanları ve Gelir Uzman yardımcılarından oluşmaktadır.

Vergi İletişim Merkezi'nin amaç ve hedeflerinden yola çıkarak uygun yetkinliklere sahip çalışanları görevlendirmeyi amaçlamaktayız. Tüm çalışanlarımızda aşağıda sıralanan yetkinliklerin olmasını beklemekteyiz:

 1. Öğrenme istekliliği,
 2. Mükellef odaklılık ve empati yeteneği,
 3. Kurallara uyum yetenek ve istekliliği,
 4. Sonuç odaklılık ve problem çözebilme,
 5. İkna yeteneği,
 6. Etkin dinleme,
 7. Güçlüğe dayanıklılık,
 8. Öz güven,
 9. Akıcı ve anlaşılır konuşma yeteneği,
 10. Ekip çalışmasına yatkınlık

Çalışanlarımızın sürekli gelişimini sağlamak için mevzuat ve kişisel gelişime yönelik eğitimler verilerek, gelişimi kaydetmek için değerlendirme süreçleri uygulanmaktadır.

 

ETKİNLİKLER

Sayın Maliye Bakanlarının Ziyaretleri:

   • 18 Kasım 2009 - Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek'e Vergi İletişim Merkezini ziyaretinde çalışmalarımız, IMI Conferences tarafından düzenlenen çağrı merkezi yarışması ve sonuçları hakkında bilgi verilmiştir.


   • 14 Mart 2008 - Vergi İletişim Merkezinin resmi açılışı Maliye Bakanı Sayın Kemal Unakıtan'ın katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

 

Sosyal Etkinlikler:

   • 13 Şubat 2010 Ilgaz Gezisi – Vergi İletişim Merkezi çalışanlarının katıldığı gezi çalışan motivasyonuna yönelik düzenlenmiştir.

   • 9 Mayıs 2009 Atatürk Orman Çiftliği – Son yıllarda bozulan doğal dengenin ve toprak örtüsünün korunmasına Vergi İletişim Merkezi yapmış olduğu ağaç dikme faaliyetleri ile destek olmaktadır. Ağaç dikme etkinliği düzenlenmiş ve 200 adet ağaç dikilmiştir.

 

   • 23 Şubat / 01 Mart 2009 Vergi Haftası Öğrenci Ziyareti: 23 Şubat 2009 / 01 Mart 2009 tarihleri arasında düzenlenen Vergi Haftasında Nene Hatun İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileri tarafından Vergi İletişim Merkezi ziyaret edilmiştir. Vergi İletişim Merkezi binası ve çalışma alanı gezdirilerek kendilerine iş süreçleri hakkında bilgi verilmiştir.

 

   • 22 Kasım 2008 Elmadağ - Sosyal etkinlikler kapsamındaki ilk ağaç dikme etkinliğinde 200 çam fidanı dikilmiştir.

Vergi İletişim Merkezi'nin Başarıları:

- 10. Türkiye Çağrı Merkezi Ödülleri 2015

“10 Yılda En Çok Ödül Alan Kamu Kuruluşu” kategorisinde Türkiye birinciliği

- 26 Ekim 2010 IMI Çağrı Merkezi Ödülleri 2010

IMI Conferences tarafından düzenlenen 5. İstanbul Çağrı Merkezi Ödülleri kapsamında verilen Yılın En İyi Çağrı Merkezi Fotoğrafı kategorisinde VİMER; ;Gelir Uzm. Yrd. Naci Yıldırım'ın fotoğrafı ikincilik ödülünü almıştır.

- 27 Ekim 2009 IMI Çağrı Merkezi Ödülleri 2009

IMI Conferences tarafından düzenlenen ve sadece özel sektörde yer alan çağrı merkezlerinin katıldığı yarışmada Vergi İletişim Merkezi

"Jüri Özel Ödülü", (Gelir İdaresi Daire Başkanı İlhan Karayılan)

 

"En Övgüye Değer Çağrı Merkezi Yöneticisi ( VİMER Genel Korrdinatör Demet Ünal )" ve

 

"En iyi Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi ( VİMER Gelir Uzmanı Serkan Uyaroğlu)"

olmak üzere üç kategoride ödül almıştır.

Ödüllerin verilmesi, yarışma değerlendirme kurulunun önceden belirlenmiş ölçütler doğrultusunda yapmış olduğu incelemeler ve alan ziyaretleri sonucunda gerçekleşmiştir.

- Vergi İletişim Merkezinin söz konusu yarışmada ödül alması; bir kamu kurumunun da teknolojiye, insan kaynağına, değişim ve sürekli gelişim ile birlikte hizmet sunulan vatandaşa verdiği önemi göstermektedir. 5 Kasım 2009 Gelir İdaresi Başkanı yarışma ve sonuçları hakkında bilgi almak üzere Vergi İletişim Merkezi çalışanlarını kabul etti.En iyilerin yarıştığı ve ödül aldığı çağrı merkezi yarışması ile sonuçları konusunda Gelir İdaresi Başkanına makamında bilgi verilmiştir.

Açılış-Yıldönümü:

   • 25 Aralık 2017 VERGİ İLETİŞİM MERKEZİ 10. Yıldönümü- Vergi İletişim Merkezinin kuruluşunun onuncu yıldönümü, Gelir İdaresi Daire Başkanı İlhan Karayılan, Gelir İdaresi Grup Başkanı Mehmet Ceylan ve çalışanların katılımıyla kutlandı.


   • 25 Aralık 2009 VERGİ İLETİŞİM MERKEZİ 2. Yıldönümü - Vergi İletişim Merkezinin kuruluşunun ikinci yıldönümünde Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci'nin de katıldığı resepsiyona çok sayıda davetli yer aldı.


   • 25 Aralık 2008 VERGİ İLETİŞİM MERKEZİ 1. Yıldönümü - Vergi İletişim Merkezinin kuruluşunun birinci yıldönümü çalışanlarının katılımıyla kutlandı.


   • 14 Mart 2008 VERGİ İLETİŞİM MERKEZİ Resmi Açılış Töreni- Maliye Bakanı Sayın Kemal Unakıtan'ın da katılımıyla gerçekleşti.

Türkçe